Coutts, Joseph
Order in College: Cardinal Priest
With Title: San Bonaventura da Bagnoregio
Native Country: Pakistan
Appointed by: Pope Francis on 28 June 2018
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Karachi, Pakistan 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 21 July 2025

Cardinal Coutts was born 21 July 1945 in Amritsar, India, at that time under British jurisdiction. He was ordained priest on 9 January 1971 after formation at the Major Seminary of Karachi. He continued studies in Rome between 1973 and 1975. Back in Karachi, he served as professor of philosophy and sociology at the Major Seminary, as rector of the Minor Seminary in Lahore, and as vicar general of Karachi from 1986 to 1988. He was appointed Coadjutor Bishop of Hyderabad, Pakistan, on 5 May 1988 and ordained a bishop on 16 September 1988. He succeeded as Bishop of Hyderabad on 1 September 1990. He was transferred to Faisalabad on 27 June 1998 and appointed Archbishop of Karachi on 25 January 2012. As President of Pakistan's Catholic Bishops' Conference from 2011 to the end of 2017, he was active in coordinating Caritas Pakistan's emergency relief services in the wake of natural disasters and contributed tot he building of new churches and development projects for the poor.