Tsarahazana, Désiré
Order in College: Cardinal Priest
With Title: San Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane
Native Country: Madagascar
Appointed by: Pope Francis on 28 June 2018
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Toamasina, Madagascar 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 13 June 2034

Cardinal Tsarahazana was born 13 June 1954 in Amboangibe, territory of the Metropolitan Archdiocese of Antisiranana, Madagascar. In 1970 he entered the minor seminary of Mahajanga for his initial formation, completed in 1976, then the second cycle in 1978. He entered the Major Seminary of Antananarivo where he studied philosophy from 1979 to 1982. He obtained a degree in theological studies at the university of Madagascar's capital, later specializing in theology at the Catholic University of Lyons, France. He was ordained a deacon in Andapa on 15 August 1985, then a priest in his native village on 28 September 1986. He held the offices of vicar at Mananara-Nord, educator and teacher at the Diego-Suarez seminary as well as diocesan correspondent for seminarians and priests of Antananarivo and head of the preparatory course. From 1993 to 1999 he was secretary coordinator for the priests of Antsiranana. He obtained a licentiate in theology from the University of Antananarivo, and then specialized in theology at the Catholic University of Lyons, France. He was appointed as the first Bishop of the new diocese of Fenoarivo Atsinanana on 30 October 2000 and consecrated on 18 February 2001; he was transferred to the Diocese of Toamasina on 24 November 2008 and raised to the dignity of Archbishop of the same See on 26 February 2010.